Iepriekš minēju, ka domēna vārds ir tikai adrese. Pie tam tāda adrese, kurā nav nekā. Nav pat vietas, kur uzstādīt zīmi, ka tur kaut kas būs. Tas tāpēc, ka mājaslapai vajag savu dzīvesvietu, telpu jeb hostingu.
Kā bija kādreiz?
Sensenos laikos daudzi entuziasti kā hostingu izmantoja savus datorus. Teorētiski to var arī tagad. Bet, lai kāds tavu mājaslapu redzētu, mājaslapas failiem (bildītēm, tekstiem, pogām un visam citam) jāatrodas kaut kur, kur visi tam var piekļūt. Mājaslapām jābūt pieejamām 24h stundas diennaktī. Elektrības rēķins par 24h ieslēgtu datoru izmaksās dārgāk, pie tam ir grūtāk to visu savienot kopā. Un tad pazudīs mājās internets, un tava lapa arī vairs nebūs pieejama. Ja vien tev pašam nav savs serverītis mājās, labāk izmanto hostingu!
Kas ir hostings?
Tas ir pakalpojums, kas nodrošina tavai mājaslapai dzīvesvietu. Attālināti. Atkarībā no tavām vajadzībām un maciņa, piedāvā visādus komplektus. Tādus pavisam lētus, kur mājaslapas failu apjoms nedrīkst pārsniegt 10 GB un kur ir ierobežots apmeklētāju skaits. Un arī tādus profesionālus, kur var salikt virsū visu, ko spēj iedomāties un tāpat nebūsi pat pusi aizņēmis, kā arī neierobežots apmeklētāju skaits un mega ātrums. Saprotams, arī tādus komplektus pa vidu.
Kā hostingu izmantot savām vajadzībām
Hostingu tēlaini runājot var salīdzināt ar biroja telpām. Jūs variet izveidot biroju pagrabā (bez maksas) un jūs varat izīrēt speciālas biroja telpas, kas aprīkotas ar visu nepieciešamo, t.sk. apsardzes dienesta pakalpojumiem. Līdzīgi arī hostings var tikt nodrošināts mājas apstākļos, ievietojot serveri istabas stūrī un pašam veicot programmatūras atjaunošanu, aizsardzību pret kiberuzbrukumiem, nodrošinot datu rezerves kopēšanu, rezerves strāvas padevi, kā arī alternatīvu serveri gadījumiem, kad pirmais pārtrauc darboties.
Vairums cilvēku tomēr izvēlas uzturēt savu mājas lapu pie kāda no uzņēmumiem, kas ir specializējušies hostinga sniegšanas pakalpojumus un nodrošina visu iepriekš minēto un vēl daudz vairāk (optiskais pieslēgums, 24/7 tehniskais atbalsts, ugunsdrošas telpas), turklāt par saprātīgu maksu (salīdzināt piedāvājumus).
Kā hostings darbojas?
Līdzīgi kā uzņēmumu katalogs, kur katrai firmai ir atvēlēta sava konkrēta vieta arī hostinga izmantošana paredz, ka jums tiek piešķirta atsevišķa vieta uz servera (mape), kas tiek apzīmēta ar specifisku numuru (DNS, domain name system). Tādējādi DNS darbojas kā GPS koordinātes un ļauj precīzi noteikt jūsu mājas lapas fiziskās atrašanās vietu internetā jeb saikni starp vietnes adresi (www.????.com) un servera atrašanās vietu (IP adrese). IP adrese ir unikāla ciparu kombinācija (līdzīgi kā pasta indekss un dzīves vietas adrese), kas ļauj noteikt katra datora vai servera fizisko atrašanās vietu.
Praksē, reģistrējot domēnu, jūs iegūstat vietu uz servera, uz kura pēc tam reģistrējat savu domēnu un pēc reģistrācijas, variet sākt izmantot sev atvēlēto vietu. Izdevīgākie piedāvājumi paredz, ka vieta uz servera, kā arī maksimālais domēnu skaits ir neierobežots.
Hostingu veidi
Augstas kvalitātes hostinga nodrošināšana nav lēta, tādēļ vairumā gadījumā nav racionali iegādāties savu serveri un nodrošināt tā uzturēšanu, tādēļ absolūti lielāka daļa mājas lapu mūsdienās ir izvietota uz kopējiem serveriem, t.i. vairāki simti vai tūkstoši mājas lapu uz viena servera un tieši šī iemesla dēļ katram ir iespēja iegūt hostingu par pāris latiem mēnesī (kopējs hostings). Paralēli darbojas arī uzņēmumi, kas piedāvā bezmaksas hostingu, kas tiek finansēts, rādot jums un jūsu vietnēs reklāmas. Šī veida pakalpojums ir mazāk uzticams, jo nepastāvot naudas apmaiņas momentam servera uzturētājs jūt mazāku atbildību un var vienā brīdī vienkārši pārtraukt hostinga nodrošināšanu.
Tālākpārdošanas (reseller) hostings – lielie uzņēmumi piedāvā jebkurai privātpersonai vai uzņēmumam pašiem kļūt par mini hostinga nodrošinātāju. Jums tiek iznomāts viens vai vairāki serveri, nodrošināts viss tehniskais atbalsts, bet jūs variet reklamēt un tālāk pārdot hostinga pakalpojumus jebkuram cilvēkam. Tā kā atsevišķa servera noma ir salīdzinoši dārgs pasākums (sākot no ~100$ mēnesī), tad tas atmaksājas tikai gadījumos, kad plānojat ļoti nopietni izvērst savu darbību. Praksē tiek piedāvāti arī “minireseller” hostinga pakalpojumi, kas paredz tikai servera daļas iznomāšanu (10Gb – 20 Gb) un ne vairāk kā 20 domēnu izvietošanas iespēju. Šāds variants ir optimāls, ja (1) vēlaties izmēģināt reseller biznesa iespējas vai (2) gribat iegūt katram domēnam individuālo pieeju/vadības panelis (kopējā hostinga gadījumā visiem domēniem ir viens kopējs vadības panelis).
Individuālais/privātais hostings – liela mēroga uzņēmumiem vai privātpersonām, kas aktīvi darbojas interneta biznesā labākais risinājums ir individuāls serveris, kas ļauj nodrošināt patiesi neierobežotu vietu (vairāki simti Gb vai pat Tb), VIP tehnisko atbalstu, individuālu IP adresi u.t.t. . Tas, protams, ir dārgi un daži uzņēmumi labāk izvēlas iegādāties savus serverus un pieņemt darbā IT speciālistus, kas nodrošina tehnisko atbalstu.
Paralēli iepriekš minētajiem hostinga veidiem pastāv arī piedāvājumi, kas paredz iespēju augšuplādēt savus failus, bildes, blogus vai personiskos datus un atbilstoši arī iedalās – failu hostingā, bilžu hostingā un blogu hostingā. Pakalpojumi ir pieejams gan bez maksas, gan par maksu, līdz ar to ir arī atšķirīgs servisa, iespēju un reklāmas daudzuma līmenis. Tas tiek izmantots, lai nosūtītu draugiem fotogrāfijas, video vai rakstītu blogu. Ja jūsu vajadzības failu apmaiņā ir neregulāras un epizodiskas, tad bezmaksas risinājumi būs pat vairāk kā pietiekoši.
Ja meklējat risinājumu, kur izvietot savu mājas lapu(as), aplūkojiet hostingu salīdzinājumu. Tajā apkopoti piemēroti risinājumi, gan patriotiem (hostings Latvijā), gan akciju meklētājiem, kas vēlas saņemt izdevīgāko piedāvājumu par saprātīgu cenu un vienlaikus iegūt arī teicamu tehnisko atbalstu.
Kas nodrošina hostingu?
Latvijā hostinga pakalpojumu sniedzēji ir kā sēnes. Mēdz parādīties vesels bars ar viņiem un tikpat ātri viņi dažreiz arī pazūd (lapa vairs netiek atjaunināta). Es paskatījos Latvijas hostinga saitus. Jāatzīst, ka uzticību viņi man neviesa. Es skaidri zināju, ka kādreiz bija tāds serveriem.lv, kurš tiešām darbojās, bet tagad nesen paskatījos viņu lapā, un nācās secināt, ka tur vēl cenas latos.
Nevaru ieteikt kaut ko konkrētu no Latvjas hostinga sniedzējiem, jo par viņiem ir zināms principā tikai tas, kas rakstīts viņu mājaslapās (viņu ir tik daudz, klientu Latvijā mazāk – uzticamu atsauksmju tātad arī nav pietiekami). Pie tam daudzas mājaslapas ir acīmredzami novecojušas, kas liek uzdot jautājumu – kā var piedāvāt pakalpojumu, kas saistīts ar mājaslapām un jaunākajām tehnoloģijām, ja lapa izskatās ka 10 gadus neatjaunināta?
Ja nav tā, ka tu par katru cenu gribi vietējos hostinga sniedzējus (kā jau teicu, man nepatīk tas, cik daudz viņu ir un cik ātri viņi parādās/pazūd). Tad varu pastāstīt par ārzemju hostingu sniedzējiem (PayPal nav obligāts, vari vienkārši ar savu karti maksāt).
Vienai no lapām, kuru iepriekš taisīju, es izmantoju ehost.com. Tam bija vienas no labākajām atsauksmēm, kā vislabākā kvalitāte (+ piedāvajumu paka) un salīdzinoši zema cena (pērkot uz gadu aptuveni 3.5 eiro mēnesī + domēns). Taču uzreiz jābrīdina, ka gandrīz visi hostinga sniedzēji reklamē un piedāvā to lēto cenu tikai par pirmo gadu un tikai tad, ja tu uzreiz maksā par gadu, un ehost.com šī cena jau bija vairāk kā 8 eiro/mēnesī pēc atjaunošanas uz nākamo gadu.
Kas ir joslas platums? Cik daudz lapas apmeklētājus tava mājaslapa spēj uzņemt reizē.
Kas ir traffic? Cik daudz datu apjomu, tavi lapas apmeklētāji var mēnesī iztērēt, tavu mājaslapu ielādējot.
Neierobežotsnozīmē, ka tev neliks maksāt papildus, un tava mājaslapa darbosies, arī ja pēkšņi būs ļoti daudz apmeklētāju (vairāki desmiti tūkstoši mēnesī). Taču, ja tava mājaslapa kādā brīdī pārtaps par vienu no Latvijas top lapām, tad mājaslapa sāks darboties lēnāk, un vajadzēs pāriet uz dārgāku hostingu (vēlāk apskatīsim to arī). Bet vismaz pirmajā pusgadā, ar šo neierobežoto vajadzētu būt ļoti labi.
Vēl ļoti populārs hostings ir hostgator.com. Ļoti bieži salīdzina HostGator ar BlueHost.
BlueHost noteikti iegulda vairāk līdzekļu modernizācijā un jaunākās tehnoloģijās. Kad skatījos janvāra sākumā nācās secināt, ka HostGator cena ir pat nedaudz augstāka kā BlueHost. Un, kad es izvēlējos starp HostGator un BlueHost, nedaudz nospēlēja arī vizuālais noformējums. Tas viņu krokodils un baneri man neizraisīja labas asociācijas.
Vislētākais variants pirmajam gadam parasti ir GoDaddy.com, bet pēc pirmā gada viņiem ir viena no visaugstākajām cenām, un viņi ir visvairāk savākuši niknas atsauksmes. Droši vien tāpēc, ka ir ļoti daudz klientu un sākotnēji zemā cena, tāpēc kāds vienmēr ir neapmierināts.
Pagaidām neredzu neko labāku par BlueHost, bet jāatzīst, ka hostings ir visai mānīgs pakalpojums. Kā jau minēju, tu vari izvēlēties kādus no vietējiem hostinga sniedzējiem, bet minēju arī to, ka nav pietiekami informācijas, lai par viņiem ko komentētu.
Kas noteikti jāņem vērā, izvēloties hostingu?
Izvēloties jebkuru hostingu atceries, ka:
- cenas mainās. Es nopirku savu hostingu + domēnu no BlueHost Ziemassvētkos un tāpēc bija vēl lētāk. Samaksāju ap 50 eiro par gadu, ieskaitot domēna vārdu, domēna privātumu un hostingu. Tev var sanākt citādāka summa;
- viņi visi piedāvās (varbūt būs jau pat atķeksējuši), visādus papildu pakalpojumus, kā maksas automātiskos back-up utt. Tas var pamatīgi sadārdzināt to visu, un iesākumā bez tā visa var mierīgi iztikt.
- lielākā daļa no sākuma cenām neiekļauj nodokli. Tas tiks pieskaitīts, kad būsi pabeidzis plānu izvēli. Tātad, ja hostings maksā 4 USD mēnesī, tad kādus 80 centus noteikti pierēķini klāt nodokli. Pat Latvijas hostinga sniedzējiem nodoklis nebija iekļauts;
- Ja skaidri zini, ka tev tiešām vajag tieši šo domēna vārdu un skaidri zini, ka tev šo mājaslapu vajadzēs arī pēc gada, labāk pirkt uzreiz uz diviem vai trijiem gadiem, jo tad ietaupīsi pat 40%;
- visi hostingi grib tevi ievilināt pie sevis, tāpēc uz pirmo termiņu cena būs daudz lētāka. Cena tev ir garantēta tikai uz to laiku par kuru tu sākumā samaksā – tātad uz gadu vai 2 vai 3. Par cenu pēc šī termiņa neviens neko nevar garantēt. Līdzīgi kā ar mobilajiem operatoriem. Taču, ja kādā brīdī piedraudēsi, ka gribi atteikties no viņu pakalpojumiem, tu iespējams pat saņemsi atlaidi.
- nevajag ļoti baidīties no nākamo gadu cenas, jo mājaslapu var pārcelt uz citu hostingu. Ja tev viņi vairs nepatiks, tad tu varēsi pārcelties. Protams, tas prasīs laiku, bet nav nekāda raķešu zinātne;
- vēl viens iemesls kāpēc nebaidīties no nākamā gada cenas ir tāds, ka gada laikā tev vajadzētu izveidot no savas mājaslapas kaut ko dzīvotspējīgu. Kaut ko tādu, kas spēj pats sevi atpelnīt. Ja mājaslapu pēc gada tu novērtē ar mīnus zīmi, tad varbūt gribēsi no tās atteikties un domāt kaut ko citu (es ceru, ka tā nebūs);
- pievērs uzmanību, kādi ir noteikumi atjaunināšanai – lielākā daļa automātiski pagarinās līgumu, kad beigsies pirmais termiņš.
Kā jau vienmēr pērkot kaut ko internetā, esi uzmanīgs. LASI to, kas tur ir rakstīts, to, kas tur ir atzīmēts, un kādu summu tev beigās piestādīs.
Ja tev liekas, ka tie pāris eiro mēnesī par to visu ir daudz, tad parēķini, ka 5 reizes mēnesī Rīgas satiksmes transportā pabraukt izmaksā dargāk. Galu galā, domēns + hostings ir principā vienīgās izmaksas kurām nav saprātīgu bezmaksas alternatīvu.
Tiem, kas vēlās .lv domēnu, šeit ir arī pamacība par domēna pirkšanu nic.lv un savienošanu ar hostingu.