Domēnu Reģistrācija

Viegli izrunājams mājas lapas nosaukums ir būtsks priekšnoteikums, lai jūsu tīmekļa vietne paliktu cilvēkiem atmiņā un viņi to varētu apmeklēt atkārtoti. Kā pareizi izvēlēties domēnu jau rakstījām iepriekš, šoreiz par to, kā notiek domēnu reģistrācija un kā uz šīs izmaksu pozīcijas ietaupīt.

Domēnu reģistrācijas nianses Latvijā un ārzemēs

Jau vairākus gadus domēnus ar dažādiem paplašinājumiem, t.sk. .com, .org, .biz, .lv ir iespējams piereģistrēt gan Latvijā, gan ārzemēs. Līdzīgi kā ar plaša patēriņa precēm arī domēnu reģistrācijā Latvija izceļas ar vienādām izmaksām, piemēram kā Area, viens no pasaulē lielākajiem domēnu reģistriem, kas gadā reģistrē vairākus miljonus domēnu GoDaddy par šo domēna reģistrēšanu prasa vienlīdzīgu cenu vai pat vēl mazāk, ja reģistrējat vairākus domēnus vienlaicīgi.

Latvijas uzņēmumu pluss šajā gadījumā ir piedāvājums reģistrāciju veikt jūsu vietā, bet lielākais mīnuss, ja neskaita cenu ir gatavība to izdarīt 1 dienas laikā no pieteikuma saņemšanas. Populārākie ārzemju domēnu reģistri tā vietā piedāvā katram pašam reģistrēt domēnu pašam un, ja jebkad dzīvē esat maksājuši kādu rēķinu internetā, tad jums tas pilnīgi noteikti būs pa spēkam.

Kā reģistrēt domēnu Latvijā?

Katru mēnesi Latvijā tiek reģistrēti vidēji 1000 – 4000 domēni un kopumā apritē šobrīd ir aptuveni 100 tūkstoši domēnu ar paplašinājumu .lv. Ja esiet izlēmuši, ka vēlaties reģistrēt tieši šādu domēnu,tad vērts ņemt vērā, ka to iespējams izdarīt pie aptuveni 90 reģistratūrās visā pasaulē, taču tie visi darbojas tikai kā starpnieki. Tāpat kā pirms divdesmit gadiem vienīgais oficiālais domēnu reģistrs, kas vienlaikus arī apkopo visu informāciju par domēniem ar paplašinājumu .lv ir NIC* (Latvijas Universitātes struktūrvienība). Iespējams reģistrēt gan tradicionālos domēnu vārdus, gan latviskos domēnus (ar garumzīmēm un mīkstinājuma zīmēm).Maksa par šo pakalpojumu, ja izmantojat NIC ir 10 Eur/gadā, bez PVN tradicionālam domēnam un 7 Eur/gadā, bez PVN latviskajam domēnam.

Lai arī negribas mazināt jūsu degsmi par latviska domēna vārda izvēli, tomēr svarīgi atzīmēt, ka šo vārdu izmantošana var radīt problēmas, jo atsevisķi interneta pārlūki un epasta servisi tos neatpazīst. Piemēram, izvēloties latvisko domēnu valūtaskurss.lv, atsevišķos gadījumos tas jums būs jāraksta kā xn--valtaskurss-xkc.lv. Pamēģiniet izlasīt to skaļi, tā, lai citi to atcerās jau pirmajā reizē un spriediet paši par šādu domēnu efektivitāti. No otras puses, ja orientējaties tikai uz google meklējumu rezultātiem, tad tas nekādi netraucēs.

Ņemot vērā domēnu lielo skaitu gandrīz visi skanīgākie un vērtīgākie nosaukumi jau ir aizņemti, taču vienmēr var atrast kādu vārdu vai vārdu salikumu, kas citiem nebūs ienācis prātā. To, vai domēna vārds ir brīvs iespējams pārbaudīt tajā pašā NIC mājas lapā.

Ja domēns ir aizņemts saņemsiet paziņojumu, ka domēns jau ir reģistrēts.

Neļaujieties panikai, latviešu valoda ir samērā bagatīga un gandrīz visiem vārdiem ir iespējams atrast atbilstošus sinonīmus vai arī vienkārši var izdomāt labāku domēna nosaukumu. Gadījumā, ja tomēr esat nolēmuši, ka jums 100% ir nepieciešams tieši konkrētais vārds, varat izmantot domēna īpašnieka noteikšanas pakalpojumus NIC mājas lapā (meklējiet izvēlni WHOIS lapas kreisajā pusē un varēsiet iegūt kontaktinformāciju).

Brīdī, kad jums izdosies atrast sev piemērotu domēna vārdu jūs redzēsiet šādu paziņojumu. Spiediet uz izvēlnes “pieteikt izvēlētos” un aizpildiet visus nepieciešamos laukus (vārds, uzvārds, adrese, telefona numurs, epasts).

Publiski citiem lietotājiem WHOIS sadaļā būs iespējams iepazīties tikai ar jūsu telefona numuru un epasta adresi, visa pārējā informācija tiks uzglabāta NIC datu bāzē. Pēc domēna reģistrācijas saņemsiet paziņojumu, ka process noticis veiksmīgi. Savukārt rēķinu saņemsiet nākamajā darba dienā. Maksājumus iespējams veikt ar karti (debetkarte, kredītkarte) vai internetbankā.

Norēķinu nianses

Rēķins jāsamaksā 14 dienu laikā kopš tā izrakstīšanas, ja tas netiks veikts saņemsiet atgādinājuma vēstuli un jums tiks dotas vēl 7 dienas. Ja maksājums netiks veikts domēna vārds tiks atslēgts, taču vēl 30 dienu laikā varēsiet veikt maksājumu. Šādi noteikumi ļauj reģistrēt domēnu un veikt maksājumu par to divu mēnešu laikā, taču, kamēr nauda nebūs samaksāta domēnu nevarēsiet nekādi izmantot. Turklāt, ja nemaksāsiet savlaicīgi pāris reizes, jums var tikt apgrūtināta pieeja domēnu reģistrācijai. Gadījumā, ja pārdomāsiet un pirms maksājuma veikšanas vai vēlāk vēlēsieties atteikties no domēna, to būs iespējams izdarīt, nosūtot parakstītu iesniegumu pa faksu (veidlapas būs pieejamas jūsu profilā) vai izmantojot epastu.

Kā reģistrēt domēnu ārzemēs?

Saskaņā ar jaunāko informāciju pasaulē šobrīd ir reģistrēti vairāk kā 145 miljoni domēnu, no kuriem vairāk kā 100 miljoni ir .com domēni, kas ir aptuveni 1500 reizes vairāk kā domēnu ar .lv paplašinājumu. Tādējādi nav nekāds pārsteigums, ka gandrīz visi vārdi vai vārdu salikumi angļu valodā, kurus būtu vērts izmantot kā domēna vārdu ir aizņemti. Eksperimenta labad, pamēģiniet izdomāt 20 jēdzīgus vārdus vai vārdu kombināciju pasaulē viskonkurējošākajā nišā – svara zaudēšanā (angliski, protams,) un pārbaudiet vai tie nav aizņemti.

Domēnus iespējams piereģistrēt vairākos simtos reģistratūru, taču zemākās cenas parasti spēj piedāvāt vislielākie uzņēmumi, turklāt tie ir arī visuzticamākie, jo interneta un sociālo tīklu laikmetā nevar atļauties neapmerinātus klientus, kas varētu sākt rakstīt negatīvas atsauksmes par viņu pakalpojumiem.

Mēs vairākos interneta projektos esam izmantojuši GoDaddy, taču ir pieejami arī daudzi citi. Lai pārbaudītu, vai jūsu izvēlētais domēns vēl ir brīvs, apmeklējiet kādu no reģistra mājas lapām.

Ja domēna vārds būs aizņemts, redzēsiet atbilstošu paziņojumu, taču vienlaikus jums tiks piedāvāts pieteikties uz domēnu rindā (“backorder” un gadījumā, ja tas netiks atjaunots jūs būsiet pirmais, kas to varēs izdarīt, pie nosacījuma, ka kāds to jau nebūs izdarījis pirms jums.

Atkarībā no tā, kurā nišā jūs vēlaties darboties un, cik atbilstošu un konkrētu domēna vārdu vēlaties reģistrēt, jums varētu būt nepieciešams noteikts laiks, lai atrastu īsto domēnu. Kad tas izdosies saņemsiet paziņojumu, kas apstiprinās, ka izvēlētais domēns ir brīvi pieejams.

Spiediet uz “continue to registration“, aizpildiet kontaktinformāciju par sevi (vajadzēs arī pie viena reģistrēties). Visi reģistri jums piedāvās dažādus papildus maksas pakalpojumus (biznesa reģistrācija, 10 domēni par daudz lētāku naudu). Izvērtējiet paši, vai tie jums ir nepieciešami, taču prakse liecina, ka 80% gadījumu tie nav vajadzīgi.

Samaksu par pakalpojumu būs iespējams veikt divos veidos – Paypal (rekomendējam, daudz drošāks norēķinu veids, ja rodas problēmas vienmēr var atgūt naudu) vai ar kredītkarti. Atšķirībā no NIC pakalpojumiem, ārzemēs ir iespējams reģistrēt domēnu un arī nekavējoties samaksāt par to. Šis ir vēl viens iemesls, lai domēna reģistrāciju veiktu paši, nevis uzticētu to kādam starpniekam, kas par to prasa papildus maksu un vēl liek gaidīt vairākas dienas.

Apsveicam! Domēns ir veiksmīgi reģistrēts, tagad atliek, izvēlēties atbilstošo hostingu un sākt mājas lapas veidošanu.