Failu hostings Latvijā un ārzemēs

Ja vēlaties internetā iegūt bezmaksas failu glabātuvi, izveidot rezerves datu kopiju, tādējādi palielinot informācijas drošību, apsveriet iespēju izmantot failu hostinga pakalpojumus. Vēl pāris gadus atpakaļ šis pakalpojums bija salīdzinoši maz izplatīts un tika lietots, galvenokārt, nelegālai datu apmaiņai (programmas, filmas, mūzika), taču šobrīd tas jau ir kļuvis par vispārēju tendenci un ir pārtapis par pilnībā likumīgu pasākumu. Teorētiski par augšupielādēto datu drošību ir atbildīgs katrs konkrētais lietotājs, bet praksē no lietotāju nelikumīgām darbībām var ciest arī paši serveru uzturētāji, tādēļ šī noteikuma ievērošanai, sevišķi ārzemēs tiek pievērsta ārkārtīgi liela uzmanība.

Rakstā ir aplūkotas divas hostēšanas iespējas Latvijā (failiem.lv, files.inbox.lv) un četras failu izvietošanas iespējas ārzemju serveros (filedropper, dropbox, rapidshare un googledrive). Gandrīz katrs no apskatītajiem uzņēmumiem piedāvā maksas un bezmaksas failu hostēšanas iespējas, tādēļ jums ir iespēja izvēlēties sev piemērotāko risinājumu. Ja meklējat risinājumu savas mājas lapas uzturēšanai, aplūkojiet, kurš hostings jums ir piemērotākais.

Failu hostings Latvijā

Latvijā failu uzglabāšanu piedāvā vairāki uzņēmumi, no kuriem lielākie un plašāk izplatītie ir failiem.lv un inbox.files.lv. Aplūkosim nedaudz tuvāk katru no piedāvājumiem.

Failiem.lv hostings

Vietne ļauj augšupielādēt jebkura veida failus (audio, video, dokumenti u.c.). Failus augšupielādēt var gan nereģistrēti, gan reģistrēti lietotāji. Kā jau ierasts reģistrētiem lietotājiem ir dažādas priekšrocības, bet tās ir nebūtiskas, ja failu augšupielāde nepieciešama tikai epizodiski un uz neilgu laiku.

Jebkurš nereģistrēts lietotājs var vienā reizē Failiem.lv augšupielādēt gandrīz 5 Gb jebkāda veida failus, turklāt tie var būt arī dažādos formātos vienlaicīgi. Pēc failu ielādes uz norādīto epastu tiek izsūtīta unikāla saite (links), kuru izmantojot iespējams piekļūt informācijai. Saiti varat izmantot paši vai nosūtīt draugiem (bilžu apmaiņa). Maksimālais failu glabāšanas laiks nereģistrētiem lietotājiem ir 60 dienas, pēc tam tie tiek dzēsti.

Reģistrētiem lietotājiem tiek izveidots savs profils (sadaļa “mani faili”) , kur var iegūt informāciju par savām līdzšinējām darbībām (augšupielāde, failu apskates statistika, dzēst visus vai daļu no failiem). Augšupielādētie faili tiek glabāti neierobežotu laiku. Sākotnēji reģistrētiem lietotājiem tiek atvēlēts no 5Gb līdz 20 Gb servera vietas, taču to iespējams palielināt. Maksa par vietas palielināšanu ir 4 EUR mēnesī, un jūs saņemiet 200 Gb līdz 500 Tb vietas uz servera.

Files.inbox.lv hostings

Files.inbox.lv piedāvā visiem reģistrētiem lietotājiem (pietiek, ja jums ir epasts inbox.lv) bez maksas uzglabāt failus līdz 10 Gb. Vienā reizē iespējams augšupielādēt 1,5 GB dažada veida failus. Visiem failiem tiek veidotas rezerves kopijas un ar informāciju ir iēspējams apmainīties nosūtot adresātam atbilstošās mapes vai faila linku.

Šis pakalpojums ir radies kā atbildes pasākums failiem.lv un palīdz uzņēmumam inbox.lv saglabāt lietotāju uzticību pat apstākļos, kad epasts ir pārbāzts ar reklāmām tik lielā mērā, ka pārbaudīt epastu, nejauši neuzklikšķinot uz reklāmām, ir gandrīz vai neiespējami. Šajos apstākļos daudzi lietotāji inbox.lv epastu saglabā tikai kā rezerves variantu  vai izmanto reģistrējoties īpašiem piedāvājumiem (palielina spam daudzumu), bet pārējā laikā lieto citu epasta servisu (gmail, yahoo, hotmail).

Kopsavilkums par failu hostingu Latvijā

Failiem.lv ir krietni izdevīgāks bezmaksas lietotājiem, jo bez maksas pieejami 20 GB vietas uz servera, nevis 10 GB kā inbox.lv gadījumā. Savukārt failiem.lv galvenā priekšrocība ir iespēja augšupielādēt failus nereģistrējoties. Tādējādi failiem.lv pakalpojums ir labāks, ja jūs esat ar mieru reģistrētiet failiem.lv (iegūsiet arī epastu), failu hostings ir nepieciešams regulāri, gribat uzglabāt vairāk kā 1 GB vai vēlaties failus hostēt neierobežotu laiku.

Failu hostings ārzemēs 

Failu uzglabāšanas uz ārējiem serveriem galvenie mērķi ir divi – palielināt datu drošību, nodrošināt ātru un efektīvu informācijas pieejamību un apmaiņu ar citiem lietotājiem. Ārzemju hostings, ne vienmēr spēj piedāvāt lielāku vietu uz servera, taču kaut kā ir sajūta, ka datu drošībai tur tiek pievērsta lielāka uzmanība, jo viņiem ir lielākas bailes no tiesāšanās datu zaudējumu gadījumā, bet tā, protams, nav aksioma. Turpinājumā aplūkosim trīs ārzemju failu hostingus.

Filedropper.com

FileDropper ļauj nereģistrētiem lietotājiem vienā reizē augšupielādēt tikai vienu failu, kura lielums nedrīks pārsniegt 5 GB. Iespējams augšupielādēt arī arhivētus failus (.zip, .rar), kas ļauj saglabāt vairākus, dažāda formāta failus vienlaicīgi.

Pēc failu augšupielādes tiek izsniegts unikāls links, ko varat izmantot, lai turpmāk piekļūtu informācijai. Failu glabāšanas laiks netiek definēts, taču var pieļaut, ka tas ir vismaz vairāki mēneši. Nereģistrēts lietotājs nevar failus izdzēst. Reģistrēti lietotāji iegūst pilnīgu kontroli pār saviem failiem, taču tas ir maksas pakalpojums (1$ mēnesī par 5GB, 5$ par 50 Gb vai 10$ mēnesī par 250 Gb uzglabāšanu).

Ja salīdzina šo piedāvājumu ar uzvarētāju Latvijas failu hostingu kategorijā, tad filedropper izskatās zaudētājs gadījumos, kad nepieciešams bezmaksas hostings, bet var būt nodrīgs, ja esiet gatavi maksāt par datu glabāšanu ikmēneša maksu.

Dropbox.com

DropBox sākotnēji piedāvā izmantot 2 GB servera vietas, neierobežotu laiku bez maksas. Par katru draugu, kas sāk lietot dropbox iespējams iegūt vēl 500 MB. Kopējais limits bezmaksas failu hostingam šajā vietnē ir 18 Gb, kuru iespējams sasniegt, ja 32 draugi sāks lietot dropbox. Datus iespējams augšupielādēt mājas lapā vai izmantojot speciālu dropbox programmu, kas ļauj failus augšupielādēt vienkārši iemetot folderi programmas logā.

Ja vēlaties apmainīties ar informāciju, vienkārši nosūtiet linku uz konkrēto failu. Informāciju apstrādāt un izmainīt var tikai tie lietotāji, kuri instalējuši dropbox programmu un, kuriem esiet devuši tādas tiesības. Šo iespēju parasti izmanto viena uzņēmuma darbinieki, kopēja projekta dalībnieki vai studenti veicot studiju darbus. Dropbox pakalpojumus šobrīd izmanto vairāki miljoni lietotāji un to skaits turpina strauji pieaugt. Par maksu iespējams iegūt 50GB vietu (10$ mēnesī) vai 100 Gb vietu (20$ mēnesī).

DropBox galvenā priekšrocība ir datu drošība, ko nodrošina speciālā programma un vietnes pieeja caur daudz drošāko https protokolu.

Google Drive

Google Drive tika palaists 2012. gada aprīļa beigās un tuvākajā laikā varētu kļūt par nopietnu konkurentu visiem iepriekš minētajiem failu hostinga piedāvātājiem.

Google Drive ir integrēts kopējā google pakalpojumu sistēmā un, ja jums ir gmail, tad varat sākt lietot googledrive kaut tūlīt. Lai to paveiktu lapas augšpusē spiediet uz sadaļas dokumenti (documents), atvērsies logs un piedāvās jums izmēģināt googledrive. Tas arī viss. Šis ir visvienkāršākais un ērtākais risinājums lietotājiem, kuriem jau ir gmail konts (vairums Latvijas iedzīvotāju) un ņemot vērā google uzmanību detaļām var prognozēt, ka nākotnē šis pakalpojums kļūs aizvien labāks

GoogleDrive specifikācija

  1. 5Gb bezmaksas  failu glabāšanas vieta (+10Gb gmail +1 Gb Picasa (fotogrāfiju glabātuve));
  2. pieeja failiem tiešsaistes režīmā vai ieinstalējot programmu (līdzīgi kā dropbox);
  3. iespēja pieslēgt Android telefoniem.

Ja ar šo visu vēl ir par maz, tad GoogleDrive ļauj par nelielu samaksu iegūt maksas opcijas (1) 25 Gb vieta failiem un Gmail upgreids uz  25Gb (cena – 2,49$ mēnesī), (2) 100 Gb vieta failiem un Gmail upgreids uz 25 Gb (cena 4,99$ mēnesī).

Kopsavilkums par ārzemju failu hostingu ārzemēs

No visiem personīgi pārbaudītajiem ārzemju failu hostinga piemēriem vislabāk sevi līdz šim ir pierādījis dropbox. Ērts, vienkāršs, viegli lietojams. Ja palielina limitu (uzaicinot draugus) atbilst visām standarta lietotāja prasībām. Savukārt GoogleDrive ir salīdzinoši jauns un vēl ir ilgāku laiku jāpalieto, taču, ņemot vērā, ka google ļoti pievērš uzmanību sīkumiem, var prognozēt ka tuvākajā laikā GoogleDrive varētu kļūt par vadošo spēlētāju un iespējams arī vadošo hostingslatvija.lv arsenālā. Kāda ir jūsu pieredze?

Ja vajadzīgs hostings mājas lapas uzturēšanai, jūs varētu interesēt hostingu salīdiznājums.