Bilžu Hostings Latvijā un ārzemēs

Bilžu hostinga servisu izvērtējums PAR un PRET

Tehnoloģijām attīstoties, strauji ir pieaudzis fotoaparātu un fotogrāfu skaits, kā arī digitālo bilžu izmērs un izšķirtspēja. Līdz ar to, katram ir iespēja veidot augstas kvalitātes fotogrāfijas ar salīdzinoši mazu piepūli un ir tikai loģiski, ka šādos apstākļos cilvēki vēlas parādīt savu veikumu citiem. Tādējādi bilžu hostings kļūst aizvien populārāks, jo ļauj parādīt citiem bildes ātri, vienkārši un pats galvenais bez maksas.

Bilžu hostings – fotogrāfiju glabāšana uz konkrēta uzņēmuma vai privātā lietotāja servera, kas var būt gan maksas, gan bezmaksas pakalpojums ar atšķirīgiem fotogrāfiju glabāšanas termiņiem un noteikumiem.

Raksta turpinājumā  aplūkosim četras bezmaksas bilžu hostēšanas iespējas, no kurām trīs piedāvā ārzemju (flickr, googles photos), bet vienu Latvijas uzņēmums (failiem.lv). Gandrīz visi fotogrāfiju hostēšanas servisi kā viens noteikumos iekļauj norāda, ka aizliegts augšupielādēt svešas, ar autortiesībām aizsargātas fotogrāfijas un vienlaikus iekļauj atrunu, ka nenes atbildību par jebkādu datu zaudēšanu, tādēļ vienmēr ir vērts veidot rezerves kopijas un glabāt tās cv, usb vai ārējā cietajā diska.

Flickr.com

Flickr serveros šobrīd glabājas vairāk kā 6 miljardi fotogrāfiju un tas ir integrēts daudzos sociālajos tīklos. Uzņēmums pieder Yahoo un tā piedāvātais bilžu hostings paredz iespēju augšuplādēt bildes tikai reģistrētiem lietotājiem. Bezmaksas opcijas lietotājiem katru mēnesi ir iespējams augšuplādēt ne vairāk kā 300 MB (fotogrāfijas + ne vairāk kā 2 video), kas nav daudz, taču ir pietiekami, ja augšupielādēsiet tikai labākās bildes.

Flickr būtiskākais trūkums ir ierobežotā fotogrāfiju attēlošanas politika, kas paredz, ka bezmaksas lietotāji savā profilā var aplūkot tikai pēdējās 200 fotogrāfijas. Visas iepriekšējās bildes tiek saglabātas uz servera un gadījumā, ja esat sūtījuši kādam linku vai ievietojuši (embed) citā vietnē tās joprojām tur būs redzamas, taču nebūs pieejamas jūsu profilā. Iespējas apstrādāt fotogrāfijas filckr vietnē ir ļoti ierobežotas, tādēļ to ieteicams izdarīt pirms bilžu augšupielādes.

Flickr galvenais pluss ir plašais un aktīvais lietotāju loks, t.sk. profesionāli fotogrāfi, kas vērtē un komentē viens otra bildes, kā arī iespēja tās pārdot (ja tāda interese rodas). Pārdošanas procesu nodrošina speciāls starpniekuzņēmums, kas vajadzības gadījumā sazināsies ar jums un vienosies par visām tehniskajām formalitātēm.

Šis bilžu hostings ir laba iespēja, ja vēlaties gūt atsauksmes par savu veikumu vai iepazīties ar citiem fotogrāfiem/fotomīļiem, taču pārējās iespējas ir stipri ierobežotas. Ja vēlaties lielāku funkcionalitāti un plašākas iespējas, tad ir iespēja izvēlēties kādu no maksas opcijām (no 1,87$ mēn.). Vairāk par flickr, iespējams uzzināt viņu FAQ (biežāk uzdotie jautājumi) sadaļā.

Google Photos

Google Photos ir Google izstrādāta bezmaksas programma, kas ļauj organizēt un apstrādāt jūsu datorā un datu nesējos izvietotās fotogrāfijas. Lai sāktu lietot pGoogle photos ir nepieciešams ieinstalēt speciālu Google photos programmu. Pēc instalēšanas programma pārmeklēs datoru un apkopos informāciju par visām fotogrāfijām savā datu bāzē, tās kļūs viegli pārskatāmas un pieejamas.

Google Photos netiktu iekļauta šajā apskatā, ja papildus jau iepriekš minētajām funkcijām nepiedāvātu arī 1Gb bezmaksas vietu bilžu hostingam. Google photos pluss ir iespēja veidot virtuālos albumus, t.i. sagrupēt fotogrāfijas Google photos datu bāzē pēc tēmām vai datumiem vienā virtuālā folderī, taču realitātē fotogrāfijas atradīsies turpat, kur iepriekš. Tas ļauj izveidot dažādas galerijas, papildus nenoslogjot cieto disku un datora resursus.

Programma ir pieejama windows, mac un linux lietotājiem. Lai arī 1Gb nav daudz , taču praksē tas būs pietiekami tiem lietotājiem, kas ikdienā bildes glabā datorā un tikai reizi pa reizei grib ar tām padalīties ar draugiem vai radiem.

Failiem.lv

Failiem.lv piedāvā augšupielādēt fotogrāfijas gan reģistrētiem, gan nereģistrētiem lietotājiem, taču pēdējie nevar augšupielādēt bildes, kuru izmērs pārsniedz 5 Mb. Atšķirībā no ārzemju serveriem, failiem.lv privātuma politika un ierobežojumi ir ļoti nelieli, līdz ar to pastāv liela rīcības brīvība dažādu bilžu augšupielādē. Lai arī tas būtu vērtējams pozitīvi no lietotāju viedokļa, tomēr jāņem vērā, ka šāds regulējuma trūkums liecina, ka uzņēmums ir neprognozējams un svarīgu datu glabāšanu tādam uzticēt nebūtu vēlams, taču ikdienas vajadzībām, ja vēlaties parādīt draugiem pāris fotogrāfijas, šāds bilžu hostings varētu būt pilnīgi pietiekams.

Paralēli, failiem.lv piedāvā veidot arī privātas galerijas, kas pieejamas tikai jums. Bilžu apstrādes iespējas nav nekādas, izdariet to pirms augšupielādes.

Kopsavilkums par bilžu hostingu

Ja jāizvēlas viens bilžu hostēšanas variants, tad labākais bezmaksas variants varētu būt Google photos (1Gb bezmaksas vieta, iespēja apstrādāt un dalīties ar fotogrāfijām, veidot virtuālus albumus), otra opcija būtu Flickr, taču tikai pie noteikuma, ka ievietojat albumā pašas labākas bildes un vēlaties gūt citu lietotāju/fotogrāfu komentārus, kā arī iespēju pārdot kādu no saviem labākajiem darbiem. Flickr galvenais trūkums bezmaksas lietotājiem ir ierobežotā pieeja savām bildēm (pēdējās 200). Trešajā vietā būtu imageshack, kas ļauj  bezmaksas lietoājiem augšupielādēt ne vairāk kā 500 fotogrāfijas un piedāvā ierobežotas rediģēšanas iespējas. Savukārt failiem.lv ierindojas pēdējā vietā, galvenokārt, dēļ sava šaubīgā izskata un dēļ tā, ka nepiedāvā foto apstrādes iespējas, tomēr pie nosacījuma, ka tas nav būtiski, šī ir laba opcija, lai dalītos ar bildēm, kuras citur likt nedrīkstat.

Būtiski atcerēties, ka situācijās, kad fotogrāfiju apstrādes iespējas nav būtiskas un vienīgais mērķis ir novietot datus uz servera, kur tie būs pieejami pašam un vajadzības gadījumā arī citiem lietotājiem, daudz labāka opcija ir failu hostings. Savukārt, ja apsverat iespēju fotogrāfiju glabāšanai veidot savu mājas lapu, jums varētu palīdzēt hostingu salīdzinājums. Savukārt, ja bilžu apstrāde ir būtiska, tad bilžu hostings jums varētu būt vislabākais risinājums.