Domēna privātums jeb kā uzzināt, kam pieder mājaslapa

Neatkarīgi no tā pie, kā tu reģistrēsi savu domēnu, tev tiks prasīta kontaktinformācija. Tas ir vajadzīgs, lai gadījumā, ja ar tavu  mājaslapu rodas problēmas (piemēram, ja tu sāc publicēt nelegālu saturu. Es ceru tu tā nedarīsi), tevi varētu atrast. Taču šo informāciju domēnu reģistrētāji neieraksta tikai savās datubāzēs.

Kādu informāciju no tevis prasīs?

Vārds, uzvārds, e-pasts, telefona numurs un adrese (Tava vai uzņēmuma). To prasīs visi un visur. Lai arī lielākoties neviens nepārbauda (un nevar jau visiem izsekot) datu pareizību, tas ir tavās interesēs, norādīt tur pareizu informāciju, lai tu tiktu informēts par problēmām (99% lapu gan ar tādām droši vien nekad nesaskarsies).

Kur šī informācija nonāk?

Protams reģistrētājs to saglabā pie sevis, jo viņš šo mājaslapu piereģistrēja. Taču informācija nonāk arī publiskajā telpā. Šīs informācijas sniegšanu nodrošina tā saucamais WHOIS serviss. Par Latvijas lapām (tām kas beidzas ar .lv), šo info var redzēt arī nic.lv. Tur gan ir jāpiekrīt, ka tu neizmantosi šādu informāciju, kaut kādiem sliktiem mērķiem. Bet tīri teorētiski, kurš tam visam var izsekot?

Par visa veida lapām (tajā skaitā .lv, .com, .org utt.) šādu informāciju var iegūt arī ārzemju WHOIS lapās, piemēram WHOIS.net. Ievadi lapas adresi un voila! Informācija parādās. Un te tevi neviens pat nebrīdināja, kam drīkst un kam nedrīkst izmantot šo informāciju.

Vai tur vienmēr nonāk arī vārds,uzvārds un adrese?

Ja tu savu lapu reģistrē uz sava uzņēmuma adreses, tad tam nevajadzētu tevi satraukt, jo šāda informācija jau tāpat ir publiska. Bet ja privāta? Labās ziņas ir tās, ka ja tu reģistrē .lv domēnu (vismaz tiem, kas pie nic.lv reģistrē noteikti), tur nonāks tikai e-pasta adrese un telefona numurs. Ja tu reģistrēji pie kaut kā cita, it īpaši, ja reģistrēji .com, .org utt. pie lielajiem reģistrētājiem, tad tur nonāks viss. Vārds, uzvārds, pilna adrese, e-pasts un telefona numurs.  Taču arī to var labot.

Domēna privātums

Tieši tāpēc lielie domēnu reģistrētāji izdomāja jaunu pakalpojumu – domēna privātums.Tas maksā aptuveni 1 USD mēnesī, vai arī ap 10 USD gadā, atkarīgs no konkrētā gadījuma. Tas darbojas ļoti vienkārši – tu, pērkot domēnu, atzīmē, ka gribi domēnu privātu, to pieskaita tavam rēķinam un tagad, kad kāds ar WHOIS meklēs tavu lapu, viņš tur redzēs nevis tavus datus, bet gan tava domēna reģistrētāja datus. Paskatīsimies manu lapu ar whois.net.

Tagad tur ir norādīti BlueHost dati. Tiesa noslēpt, pie kā tev ir hostings, neizdosies, bet tas arī nav vajadzīgs (lūk arī pierādījums, ka es pati tiešām izmantoju BlueHost).

Kā jau iepriekš teicu, ja reģistrē .lv, tad tur nonāks tavs e-pasts un telefona numurs. Diemžēl .lv domēniem nenodrošina domēna privātumu vispār (neatradu nevienu, kas to piedāvā). Ja gribi būt 100 % drošs, ka tavu personīgo telefona numuru neviens neieraudzīs, vari tikt pie jauna telefona numura & e-pasta, un norādīt to pie reģistrācijas.

Vai arī jāņem .com, .org (un visi citi) un jāpiepērk domēna privātums klāt (kā man).

Es neteiktu, ka šis ir kaut kas ļoti svarīgs. Tiem, kam ir savs uzņēmums/pakalpojums, domēna privātums lielākoties ir nevajadzīgs.

Taču, ja tu uzsāc savu mājaslapu kā blogu, hobiju vai ideju, tad  šāda informācija var izmainīt tavu domēna izvēli, tāpēc arī to vajadzēja pastāstīt.