Kur atrast bezmaksas attēlus, nepārkāpjot autortiesības?

Jebkuram attēlam, shēmai, ikonai utt., kas atrodama internetā, ir autortiesības. Pat, ja tas nav sarkanā drukā pierakstīts, izmantot šādus attēlus savai mājaslapai, Facebook lapai,  saviem printētajiem materāliem utt., ir aizliegts, neatkarīgi no tā, vai tu to dari uzņēmuma vārdā vai kā privātpersona. Tos, kas liek savos Facebook profilos internetā atrastas bildes, ir grūti pieskatīt, taču uzņēmumi un mājaslapas (arī privātpersonu) var vieglāk iekļūt nepatikšanāsNav vērts riskēt, jo var atrast bezmaksas legāli izmantojamus attēlus un fotogrāfijas.

Ja tev ir labs fotoaparāts un skaistas fotogrāfijas, tad tev jau, iespējams, ir kaut kas ko sākumā izmantot. Taču attēlus vajag daudz un dažādus. Protams, attēlus var pirkt tādos saitos kā istock.com un shutterstock.com, bet, ja  par katru attēlu vajadzētu maksāt 8 eiro (un uz augšu), tad tas sanāktu ļoti dārgi.

Attēlu licenses

Tā kā mēs negribam maksāt, tad mums ir jāmeklē bezmaksas attēli, kas publicēti ar konkrētu licenses tipu, kas atļauj tos izmantot.

Public Domain

Public Domain license būs tavs labākais draugs. Visi materiāli (arī attēli, fonti, mūzikas faili), kas ir publicēti ar šādu licenses tipu nozīmē, ka autors ir atteicies no jebkādām tiesībām uz šo materiālu. Tas nozīmē, ka tu ar šo attēlu vari darīt visu, ko gribi (tīri teorētiski pat pārdot, bet tas nebūtu ētiski). Drīkst arī printēt uz krūzēm un krekliem, un pārdot šīs krūzes un kreklus. Vari izmantot sava uzņēmuma mājaslapai un jebkur citur.

CC0

Otrs labākais draugs būs CC0 jeb Creative Commons Zero license. Tu vēl joprojām vari izmantot šos materiālus savām vajadzībām, arī komerciālām vajadzībām – arī tas pats piemērs ar krūžu apdrukāšanu darbojās, taču autors nav pilnībā atteicies no visa. Tas nozīmē:

  • ka tu nevari pārdot pašu attēlu;
  • nedrīksti uzdot darbu par savu;
  • nedrīksti attēlu izplatīt – piemēram, piedāvāt lejupielādēt šo materiālu no savas mājaslapas;
  • jāievēro ētiska izmantošana ( piemēram, ja fotogrāfijā ir cilvēks, nedrīkst šo fotogrāfiju modificēt, lai attēlotu cilvēku to kaut kādā nepieklājīgā/aizskarošā veidā. Grūti  iztēloties, ka kāds tā varētu darīt, bet acīmredzot ir gadījumi, kad tā notiek).

Ne Public Domain, ne CC0 licenses nevar pieprasīt no tevis obligātu atsauci uz avotu.

Visi materiāli, kas vienreiz publicēti kā Public Domain vai CC0, nekad vairs nevar tikt mainīti uz citām autortiesību licensēm. Tātad pat, ja autoram pēkšņi uznāktu vēlme no kāda kaut ko pieprasīt, tas nav iespējams.

Visas pārējās licenses ir ar stingrākiem ierobežojumiem (pimēram, obligāti jādod atsauce uz avotu), var izmantot tikai personīgiem blogiem utt.

Resursi

Lai arī liekas neticami, šādu saitu ar šādiem attēliem kļūst arvien vairāk un vairāk. Viņi pārtiek no ziedojumiem un reklāmām saitu malās. Tāpat arī daudzi fotogrāfi, kas ziedo savas bildes, iegūst lielāku atpazīstamību vai vienkārši ir pēc pārliecības nosakņoti pret saitiem, kas katru attēlu pārdod par >8 eiro.

Tādu saitu jau ir vairāki desmiti, tāpēc padalīšos ar tiem 10, kurus izmantoju un kuros nevajag reģistrēties. Pārsvarā visi apskatītie ir CC0.

1.Pixabay

Sāku ar pixabay.com, jo tas ir mans vismīļākais resurss. Tur ir tik daudz fantastisku bilžu. Lai lejuplādētu bildes, jāievada tikai captcha  (pārbaude, ka neesi robots), ja gribi maksimālo bildes izmēru, tad prasa reģistrāciju, bet man ne reizi vēl nav bijusi vajadzība pēc tik lielām bildēm (lapas augšējā malā dažkārt parādās reklāmas, nesajauc nejauši reklāmas ar Pixabay attēliem).

Kas ir ļoti svarīgi- ir ļoti labs meklētājs, var meklēt arī pēc krāsām.

Pie tam tur ir absolūta puķu paradīze. Ja tava lapa būs par kaut ko sievišķīgu vai par puķēm/dabu, tev ir tiešām paveicies!

2.Pexels

Šī man arī ļoti patīk. Attēlu te ir mazāk nekā Pixabay, toties slikti attēli te nemēdz iemaldīties. Gandrīz tāds pats kā Pixabay, tikai nevar meklēt pēc krāsām.

3.Kaboompics

Šeit es lielākoties meklēju tad, ja pirmajos divos neatradu to, ko gribēju. Pēc skaita ir vēl mazāk nekā iepriekšējos, bet daudz noderīgu attēlu, it sevišķi tādi, kurus var izmantot uzņēmumu mājaslapās. Pēdējā laikā ir parādījies tik daudz kvalitatīvu un noderīgu attēlu, ka laikam drīz šis kļūs par manu Nr.1.

4.StockSnap

Vēl viens noderīgs resurss ar ļoti dažādiem attēliem.

5.Re:splashed

Te ir salīdzinoši maz bilžu (ap 600), bet šīs bildes ir ar tādu īpašu noskaņu. Ideāli piemērotas blogiem.

6.StokPic

Šeit ir vislielākā izmēra attēli. Tādus var printēt, piemēram, liela izmēra plakātos. (ūdenszīme noņemās, kad lejupielādē). Man šķiet no visiem resursiem, kurus esmu redzējusi, šeit kvalitāte ir visaugstākā.

7.FoodiesFeed

Noderēs visām lapām, kas ir par un ap ēdienu, virtuvi un produktiem. Tik garšīgus attēlus izsalkumā labāk neskatīties.

*Dažreiz  pie attēliem parādās, ka to var lejuplādēt tikai, ja padalies ar ierakstu Twitterī vai Facebook. Bet ir daudz tādu, kurus var ielādēt uzreiz.

8.PublicDomainArchive

Arī te var atrast daudz ko noderīgu, bet labāk piemērots blogiem. Salīdzinoši vēsi toņi attēliem. Tādu ziemeļu sajūtu  šie attēli rada (iespējams tieši Latvijas lapām tāpēc būs  piemērots).

9.FreeNatureStock

Daudz koku, mežu un debesis. Noderēs, ja gribi vienkāršākus dabas attēlus. Izskatās, ka attēli ir pārsvarā no Kanādas/ASV ziemeļiem tāpēc daudzus attēlus var viegli noturēt par uzņemtiem Latvijā.

10.Unsplash

Šis man ļoti patīk, jo ir ļoti interesantas bildes! Labā nozīmē interesantas.

Pie 10 es apstāšos, lai gan varētu nosaukt vēl 40. Ja tev ar šiem tomēr nepietiek, tad meklē Google  pēc “creative commons zero images” vai “public domain images” un saitiem ar attēliem vai saitiem ar sarakstiem vajadzētu parādīties. Lai būtu drošs, pirms lejupielādē no citiem saitiem pārbaudi, ka ir rakstīts “CC0 license”, ‘No attribution required” un “Free for commercial use”.

Es tev tiešām iesaku pēc iespējas mazāk izmantot attēlu kārtošanu pēc popularitātes, jo šos pirmos attēlus izmanto ļoti daudz portālu. Esmu redzējusi daudzus šādus attēlus Latvijas augstkolām, ziņu portāliem un kompānijām. Tas it kā nav slikti, bet ir vērts pameklēt kaut ko atšķirīgu.