Pirms sākam runāt par hostingiem un instalējam satura vadības sistēmu, vajadzētu skaidri saprast divas pieejas mājaslapu izveidē – website builder platformas un self-hosting. Apskatīsim katras pieejas priekšrocības un trūkumus.
Website builder platformas
Tās tev piedāvā jau pilnībā gatavus mājaslapas izkārtojumus, un ar vienkāršu interfeisu ir iespējams vienkārši izkārtot mājaslapas blokus. Lielākoties viss jau ir iekļauts pakalpojuma pakā.
Atkarībā no konkrēta pakalpojuma šādas mājaslapas adrese var būt:
- pilnībā tavs domēna vārds
- tavs domēns + platformas vārds
Otrais gadījums visiem skaidri parāda, ka tā nav tava mājaslapa. Līdzīgi kā lapa Facebook vai draugiem.lv. Tā ir tava lapa/konts uz šīs platformas.
Arī pirmajā gadījumā, tā nav īsti tava lapa. Tā izskatās kā mājaslapa, tu par to maksā, publicē informāciju utt. Taču, ja tu kādā brīdī gribētu šo lapu pārnest uz citu platformu, un atteikties no šī pakalpojuma sniedzēja, tu to nevarētu! Viņiem ir ļoti daudz ierobežojumu, ko var darīt un ko nevar darīt.
Tāpat arī tev pašam nav iespējams iegūt šādas mājaslapas pilnīgas back-up versijas, tāpēc, ja pakalpojumu sniedzējs gribēs, tas varēs izdzēst visu (reti, bet ir gadījumi), un tu to nevarēsi atjaunot. Tava mājaslapa ir pilnībā integrēta viņu platformā. Ja izlemsi, ka tev ir nepieciešams kaut kas, ko viņi nepiedāvā, nāksies visu sākt no jauna kaut kur citur.
Self-hosting
Self-hosting nozīmē to, ka pie kāda no hostinga pakalpojumu sniedzējiem tu pērc kaut ko līdzīgu brīvai vietai savas mājaslapas failiem, un papildus tur jau ir pieejami dažādi rīki, kā piemēram satura vadības sistēmu instalācija (WordPress, nevis blogu sistēma, bet satura vadības sistēma).
Salīdzinājums
Lai sakonfigurētu mājaslapu tā kā vēlies ar self-hosting, būs nepieciešams vairāk laika nekā ar website builder platformām, vajadzēs apgūt sistēmu (ko centīsies parādīt daudzie raksti šajā lapā). Toties tu varēsi šādu lapu konfigurēt neierobežoti. Tā kā ir ļoti daudzi hostinga pakalpojuma sniedzēji, kas visi piedāvā standarta hostingus, tad tu vari savu mājaslapu pārnest no viena hostinga uz citu. Regulāri vari lejupielādēt pilnu mājaslapas versiju, un , ja vēlies, ar to “aiziet” pie kāda cita hostinga.
Viens veids kā pasvītrot atšķirību būtu salīdzināt to ar automašīnām – website builder būtu, ja tu īrētu automašīnu, bet ar self-hosting tev piederētu automašīna, kurai tu īrētu stāvvietu.
Salīdzinājums tabulas veidā pieejams zemāk:
Kam ir ieteicams website-builder? Tiem, kas grib prezentācijas lapu. Ātri salikt kontaktinformāciju, pāris bildes, pāŗis rakstus un gatavs.
Šī mājaslapa tev lielākoties stāstīs, kā uztaisīt mājaslapu, izmantojot self-hostingu. Jo tas ir lētāks un, kas ir pats svarīgākais, tā ir tiešām tava lapa, un tā nav atkarīga no viena konkrēta pakalpojumu sniedzēja.
Bet centīsimies apskatīt arī vismaz vienu variantu no website builder platformām.